Merak Edilenler

Öğrenci Değerlendirme Çalışmaları

 

Öğrencilerimize Yönelik Çalışmalar Psiko – sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerinin izlenmesi, olumlu benlik ve kişilik gelişiminin desteklenmesi ve sosyal becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır.

 

Öğrencilerin çoklu zeka alanları belirlenir. Her öğrenci için her alanda ilgili grafikler oluşturulur. Anne babalarla sonuçları paylaşılır. Sınıf içi değerlendirme çalışmalarında; öğrencilerin sorumluluk, saygı, paylaşma gibi değerler kazanması, arkadaş ilişkilerini geliştirme, sosyalleşme, çatışma çözme becerilerini geliştirmesi hedeflenir.

 

Grup Çalışmaları

 

Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik grup çalışmaları planlanır. Sosyal beceri geliştirme grup çalışması: Çocukların gelişim süreçlerinde, arkadaş ilişkilerinde yeterli sosyal uyumu gösterebilmesi ve gerekli sosyal becerileri kazanması önemlidir. Bu amaç doğrultusunda ihtiyaca uygun grup oyunları planlanıp gerçekleştirilir.

 

Dikkat geliştirme grup çalışması: Öğrencilerin dikkat sürelerini geliştirmek amacıyla yapılan alıştırmaları içerir. Küçük kas gelişimi destek grup çalışması: Öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda sınıf dışında küçük kas gelişimini desteklemek amacı ile yapılan grup çalışmasıdır. Bu grup çalışmasında çeşitli malzemeler kullanılarak birçok alıştırma yapılır.

 

Öğrenci Tanıma

 

Öğrenci tanıma süreci okula kabul çalışmalarıyla başlar. Adaylar, yaş dönemi özellikleri göz önüne alınarak hem bireysel hem de grup içinde değerlendirilir.
Bu şekilde öğrenci adayının becerileri ve ihtiyaçları gözlemlenir, grup dağılımlarında dikkat edilecek özellikleri belirlenir.

 

Kayıt aşamasında velilerimize, “Öğrenci Tanıma Formu” verilir. Bu formda velilerimizden, öğrenciye ait özel bilgileri (sağlık, büyüme, aile ilişkileri vb.) ve geçmiş okul yaşantısı hakkında görüşlerini paylaşması istenir. Bu form, okul açıldıktan en geç 2 hafta sonra Rehberlik Servisi’nin eline ulaşır ve öğrenciyle ilgili gözlemler bu bilgiler de dikkate alınarak devam eder.

 

Bununla beraber öğrencilerimizin sınıf ve oyun ortamlarında gözlemlenerek ve velilerimizle düzenli görüşmeler yapılarak gelişimleri izlenir.

 

Veli İletişim Çalışmaları

 

Okul – aile işbirliğinin çocuğun gelişimi için önemlidir.
Veliler ile çocuğun gelişim değerlendirmelerinin yanında, sorun alanlarına ilişkin de bireysel destek çalışmaları gerçekleştirilir.
Sene içinde belirlenmiş konularda en az dört oturum süren küçük grup çalışmaları yapılır ve velilerimiz ile genel sorun alanlarına ilişkin paylaşım gerçekleştirilir.

 

Velilerimiz web sitemiz üzerinden kendilerine verilecek şifre ile veli portaline giriş yapabilecekler ve aylık olarak yapılan etkinliklerden,kazanımlardan ve yemek listemizden haberdar olabilecekler.

Çilek Akademide Beslenme

Her türlü abur cubur, şeker ve şekerlemeler, hazır meyve suyu ve reçeller, kola gibi boyalı gazlı içecekler, meyve tozları, her türlü boyalı içecek, boyalı hazır meyveli yoğurt ve hazır çorbalar, hazır soslar, ketçap, mayonez, hazır baharat ve köfte karışımları, her türlü cips, içine katkı maddesi karıştırılan her türlü yiyecek, salam, sucuk, sosis ve hazır hamburger tüketilmeye hazır donmuş-donmamış bütün yiyecekler, kısacası bütün ambalajlı (hazır) gıda maddelere beslenme menümüzde yer vermiyoruz. Hatta bunların okul dışında da tüketilmemesini velilerimizden özellikle rica ediyoruz.

 

Çilek Akademinin menüsü hazırlanırken günlük tüketilmesi gereken, protein, yağ, lif oranı ve yeterli kalori miktarı baz alınır.  Menümüz, hijyenik bir mutfakta, tecrübeli aşçımız tarafından günlük olarak hazırlanır.

 

Kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar, limonata, elma-portakal ve nar suyu, yeşil çay, ayran, bitki- meyve çayları gibi katkı maddesi ve koruyucu içermeyen içecekleri tercih etmekteyiz. Doğal beslenme konusunda, akademimiz çocuklarımıza en az kendi evlerindeki kadar özen gösterileceğine emin olabilirsiniz. Çocukların bedensel olarak sağlıklı bir gün geçirebilmeleri, ancak uykularını almış ve karınları tok olduklarında mümkündür. Kahvaltı ve yemek saatlerinin bitiminde etkinliklerin başlayacağı göz önünde bulundurarak, kahvaltı ve öğle yemeğine geç gelen öğrencimiz destek öğretmenlerimizle birlikte yemeğini yiyip sınıf aktivitelerine katılacaktır. Yemek saatlerine özen göstermenizi rica ederiz.

 

Okulumuzda her gün kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere üç öğün yemek verilmektedir. Doğal ürünlerle hazırlanan yemekler sınıf öğretmenlerinin eşliğinde yemekhanemizde yenmektedir. Okula başladıktan belli bir süre sonra çocuklar kendi sofralarını hazırlayarak gruba katkıda bulunmaktadırlar. Bu sorumluluk onların büyümesine ve kendileriyle gurur duymalarını sağlamaktadır.

 

Yemeklerimiz doğal ürünlerle hazırlandığından, yemek listeleri her ayın başında sizlere mobil veri sistemi aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

Öğrencilerimizin kendi başına yemek yeme becerisi kazanmaları, eğitim programımızın bir parçası olmasından ötürü, öğretmenlerimiz yemek sırasında çocuklara bağımsız bir şekilde yiyebilmeleri için destek vermektedir. Çocuğunuz öğretmeni tarafından bire bir yedirildiğinde bu beceriyi kazanması gecikecektir.

Portfolyo Çalışmaları - SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI

Anasınıfı öğrencilerinin kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerini desteklerken, toplumun bir parçası olduklarını daima hatırlamaları, sosyal hak ve kurallara saygılı olmaları konusunda çalışmalar yapıyoruz.

 

Sosyal sorumluluk projeleri 

 

Sosyal sorumluluk projeleri ile sorumluluklarını yerine getiren, doğaya, insanlığa ve ülkesine faydalı olmaya çalışan, saygılı, mutlu, çalışkan çocuklar yetiştiriyoruz.

 

  • Proje Çalışmalarımız – Geri Dönüşüm Projesi:

 

Çalışmanın amacı çocuklarımızda çevre ve doğa bilincini oluşturmak ve duyarlılıklarını artırmak içinde yaşadıkları çevreye karşı duyarlı ve koruyucu olmalarını sağlamak, çevre ve doğanın korunması için, yapılacaklar için, farkındalık yaratmak.

 

Oyuncağımı Paylaşıyorum:

 

Çalışmanın amacı; ihtiyacı olan kişilere karşı duyarlı olma, yardım etme, paylaşma duygularını yaşamalarına ve önemini anlamalarına yardımcı olmaktır.

 

Değerler Eğitimi

 

Çalışmalar birkaç adımda yürütülür. İlk adımda, öğrencilerin konuyla ilgili tartışıp fikir üretmeleri sağlanır. İkinci adım; farkındalık kazanmaları amacıyla çeşitli oyunları grup çalışmalarını içerir.

 

Üçüncü adımda ise artık kazandırılmak istenen konu ile ilgili aktif olmaları, günlük yaşamda kullanmaları beklenir. Bu kapsamda; “teşekkür etmek, sorumluluk almak ve yardım istemek, özür dilemek, barış, merhamet,işbirliği gibi” konuları ele alınır.

 

Teşekkür etmek:

 

Çalışmanın amacı; öğrencilere teşekkür etme davranışı ile ilgili farkındalık kazandırmak ne zaman ve nasıl teşekkür edilebileceği konusunda paylaşımlarda bulunmak, öğrencilerin teşekkür etme becerilerini geliştirmek ve birbirlerine duyarlılıklarını arttırmaktır.

 

Sorumluluk almak:

 

Çalışmanın amacı, çocuklarımıza sosyal yaşam içinde her bireyin olduğu gibi onlarında sorumluluklarının olduğunun farkına vardırmak, bu sorumluluklarını sonuna kadar yapabilme becerileri kazanmalarına destek olmak.

 

Yardım istemek:

 

Amacımız, öğrencilerin kendi ihtiyaçlarını fark etmeleri, yardım isteyebilmeleridir.

Hızla değişen dünyaya uyum sağlamaya çalışırken değerlerimizi ve geleneklerimizi unutmamak amacıyla programımızda, kültürel değerlerimize geniş yer veriyoruz.

Velilerimiz ile İletişim

Çocuğun ilk ve en önemli eğitim ortamı evidir. İlk eğiticileri ise anne ve babasıdır. Bu anlayıştan hareketle veli iletişimine programımızda özel bir yer ve önem veriyoruz.

Velilerimiz web sitemiz üzerinden kendilerine verilecek şifre ile veli portaline giriş yapabilecekler ve aylık olarak yapılan etkinliklerden,kazanımlardan ve yemek listemizden haberdar olabilecekler.

Her ayın ilk haftası eğitim programları hakkında bilgiler, gezi programlarının yeri ve tarihi, duyurular, ay içerisinde yaşanan etkinlikler, detaylar ve çocuklarımızın o ay içinde yapmış oldukları faaliyetlerden bazı örnekler çocuklarımız için hazırlamış olduğumuz dosyalar ile sizlere gönderilmektedir.

Her yıl Ekim ayı içinde sizlere bir öğretmen – veli görüşme takvimi verilmektedir.

Bu takvimde belirlenen tarihlerde ayda bir olmak üzere velilerimiz ile çocuklarımızın gelişimleri hakında özel görüşmeler yapılmaktadır.

Anne - Babalara Yönelik Çalışmalar - Davranış Panoları

Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz “doğru yemek yeme” veya “erken saatte odasında uyuma” gibi davranışlar için hazırlanan tablolardır.
Çocukların evde geçirdikleri zaman diliminde aileleri tarafından doldurulan ve okulda değerlendirmeleri yapılan bir çalışmadır.

 

Veli Katılım Programı

 

Aile – okul işbirliğini güçlendirmek amacıyla velilerin sınıf için etkinliklerle katılımını sağlayan bir programdır.
Öğrencilerin olumlu benlik algıları geliştirmelerine ve okula uyumlarına destek olan bir çalışmadır.

 

Bireysel Veli Görüşmeleri

 

Çocuğun gelişimi veya özel sorunlarla ilgili yapılan görüşmeler de rehberlik çalışmaları içinde yer alır.

Çocuklarımızın davranışlarının ve tepkilerinin nedenlerini daha net anlaşabilmemiz ve gerekli desteği verebilmemiz için çocuğunuzun ev yaşamındaki sıra dışı olayların (ebeveynlerden birinin evden uzaklaşması, seyahat, ölüm, kavga, kalıcı misafir, vb.) danışmana, öğretmene ya da idareye bildirilmesi önemle rica olunur.

 

Veli İletişim Defteri

 

Çocuklarımız ile ilgili bilgilendirmeler günlük ve aylık olarak web sitemiz üzerinden velilerimize şifresi verilen portal üzerinden yapılacaktır.
Ayrıca velilerimizde çocukları ile ilgili bilgileri iletmek istedikleri mesajları bu portal üzerinden bizlere iletebilecekler.

Ulaşım ve Servis

Okulumuza servis hizmeti yapan taşeron firma bulunmaktadır. Servis aracımız sabah öğlen ve akşam iki farklı saatte hizmet vermektedir.

Servisimiz öğrencilerimizi evlerinden almakta ve yine evlerinin önünde sizlere teslim etmektedir.

Çilek Akedemide, öğrencilerin okul servis aracında geçirdikleri zamanı da sosyal eğitim sürecinin bir parçası olarak değerlendirilir.

Öğrenci servisimiz, teknik açıdan kusursuz, pediyodik bakımları yapılmış, tam donanımlı, araçtır. Servis aracımızda emniyet kemeri uygulaması zorunludur.
Her öğrenci sabah servis rehberi tarafından evinin kapısından alınıp, akşam yine evinin kapısına bırakılıncaya kadar geçen süre içinde, okulda geçen süre dahil, “Ferdi Kaza Sigortası” ile sigortalanmıştır.

Güvenlik Açısından Servis Kuralları

  1. Diğer çocukların beklememesi için, servis için verilen zamanda ve yerde hazır olarak beklemeniz.
  2. Servis aracı hareket halindeyken öğrenciler ayağa kalkamaz ve aracın içinde dolaşamazlar.
  3. Servis aracının camları belli bir aralıktan fazla açılmaz. Öğrenciler camlardan dışarı sarkmazlar.
  4. Öğrenciler istedikleri yerde araçtan inemezler.
  5. Öğrenciler, kendilerine gösterilen yerlere, servis rehber öğretmeni tarafından oturtulurlar.
  6. Öğrenciler emniyet kemeri takarlar.
  7. Öğrenciler velisi tarafından belirtilen kişi veya kişiler haricindeki kişilere teslim edilmez.

 

Temizlik açısından:

 

Öğrenciler servis aracında yiyecek yiyemezler.

 

Güvenlik:

 

Okulumuz iç ve dış alan olarak 14 kamera ile 24 saat izlenmekte ve 3 aylık kayıtlar alınmaktadır.

Çocuklar okuldan yalnızca kayıt formunda bildirilen kişi veya kişiler tarafından alınabilir.

 

Okuldan alacak kişinin değişikliği durumunda, sizin alacak kişiyle beraber yazı göndermeniz veya okulu şahsen arayarak bilgilendirmeniz gereklidir.
Akrabalarınızın ve arkadaşlarınız okula gelerek çocuklarınızı görmek istemeleri ancak sizin sözlü yada yazılı izniniz olduğunda gerçekleşebilir.

Temizlik ve Hijyen

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur.

Etkinlik sonlarında çocuklar başka bir etkinlik salonuna alınmakta ve sınıf havalandırılarak temizlenmektedir.

Gün içerisinde sıklıkla lavabolar ve tuvaletler dezenfekte edilmektedir.
Etkinlik alanlarındaki oyuncaklar ve ortak kullanım alanları düzenli aralıklarla kontrollü şekilde temizlenmektedir.

Sabah veya İkindi kahvaltılarımızda süt veya bitki-meyve çayı verilmektedir.

Sınıf içinde halsizleşen, ateşlenen, burnu akan öğrencilerimiz takip edilmekte ve rahatsızlığı alerjik bir duruma bağlı değil ise sınıftan ayrılarak ayrı bir salonda dinlendirilirken ailesine bilgi verilmektedir.

Bu öğrencilerimizin ateşli olmasalar bile hastalığın nekaat döneminde olabilecekleri düşünüldüğünden ailelerinden okuldan erken alınmaları ve dinlendirilmeleri istenmektedir.

Ateşli ya da hasta öğrencilerimizin evde dinlenmeleri konusunda velilerimizin hassasiyeti bizim için önemlidir.

Eğitim -öğretim önemli fakat çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri ve sağlıkları bunlardan da daha fazla önem taşımaktadır.

Sağlıklı bir eğitim ortamı sağlamak adına değerli velilerimizin anlayışı ve destekleri bizler için çok önemlidir.

Tüm okulumuz her ayın ilk hafta sonu ilaçlanmakta. 3 ayda birde virüs ve bakterilere karşı akredite firma tarafından dezenfekte edilmektedir.